Blogi Muzeum Literatury
Media
Janusz Odrowąż-Pieniążek
Data dodania: 26 grudnia 2015

JOP-blog

Janusz Odrowąż-Pieniążek w Muzeum Literatury podczas promocji swojej ostatniej książki „Błagam, tylko nie profesor”. Fot. Anna Kowalska / ML

Jeszcze w piątek 4 grudnia 2015 roku omawialiśmy jakieś sprawy służbowe w gabinecie osobistym Dyrektora Seniora, jak go tytułowaliśmy od czasu, gdy przeszedł na emeryturę, wciąż jednak pracując w Muzeum Literatury na pół etatu. Zachodziłem często do Dyrektora, te rozmowy były zawsze przyjemne – Dyrektor często sypał anegdotami oraz wspomnieniami – załatwialiśmy bieżące interesy muzeum, a jednocześnie były to dla mnie mikrolekcje z historii literatury, historii życia literackiego czy po prostu dziejów. Dyrektor miał cięte, anglosaskie poczucie humoru, a jednocześnie był człowiekiem życzliwym, przyjacielsko traktującym ludzi. Nawet o tych, którzy go kiedyś skrzywdzili, mówił z uśmiechem i bez zajadłości, jeśli już to raczej z lekką kpiną.

Jeszcze w poniedziałek 7 grudnia dzwonił do mnie po południu mówiąc, że źle się czuje, dokucza mu astma i że chciałby wziąć kilkudniowe zwolnienie z pracy. Umówiliśmy się, że odezwie się wtedy, gdy poczuje się lepiej; wrócimy wówczas do wywiadu, jaki z nim przeprowadzałem do książki, która miała zebrać materiały po Kongresie Muzealników Polskich, mającym miejsce wiosną bieżącego roku w Łodzi. Wywiad właściwie był już gotowy, Dyrektor miał jeszcze tylko rzucić ostatni raz okiem na cały tekst oraz zastanowić się nad tytułem. Już nie zdążyłem Mu go pokazać w tej ostatecznej formie.

Dyrektor był rówieśnikiem mojego ojca, zmarłego w 2000 roku, przedstawicielem tego samego pokolenia. Kiedy wracał w swych opowieściach do przeszłości – czasów wojny, stalinizmu czy ery Gomułki – odnajdywałem w tych wspomnieniach klimat i obserwacje, jakie ongiś zamieszkiwały historie słyszane z ust Tadeusza Klejnockiego. Było to dla mnie czymś bliskim.

Znałem bliżej Dyrektora raptem sześć lat, ale w tym czasie spotykaliśmy się niemal codziennie w pracy. Nasza znajomość wystawiona była zresztą na próbę sytuacji. Przychodziłem do Muzeum Literatury z misją objęcia stanowiska po Dyrektorze, który miał przejść na emeryturę. Przez pół roku był moim przełożonym, a potem przez ponad pięć lat ja Jego. Dyrektor był człowiekiem wielkiej klasy i uczciwości, był także niezwykle lojalnym pracownikiem i współpracownikiem. To wszystko razem, a pewnie i w jakimś stopniu też to, że ja traktowałem Go zawsze z najwyższym szacunkiem, pozwoliło nam ułożyć nasze stosunki bezkonfliktowo i – mam wrażenie – ze wzajemną sympatią.

Imponowała mi Jego witalność i pracowitość. Dyrektor był członkiem rozlicznych organizacji i stowarzyszeń, zasiadał w wielu dostojnych gremiach instytucjonalnych i honorowych – uczestnicząc w ich działaniach, inicjatywach, zebraniach i posiedzeniach. Zawsze, gdy odwiedzałem Go w Jego gabinecie coś pisał, albo czytał, przeglądał materiały, porządkował swoje archiwum. Był człowiekiem ciągle zajętym, ale widać też było, że zajęcia te sprawiają mu przyjemność. Nigdy nie usłyszałem od Niego wyrazów zgorzknienia czy rezygnacji. I był człowiekiem chętnie się uśmiechającym. To był taki uśmiech dobra, z którego emanował optymizm i – tak mi się zawsze zdawało – radość istnienia.

8 grudnia 2015 w godzinach popołudniowych dowiedziałem się od pana Jacka Odrowąż-Pieniążka, że jego Ojciec odszedł od nas tego dnia rano.

Będzie mi Dyrektora autentycznie i szczerze brakowało.


Dodaj komentarz:

Copyright © 2010-2015 Muzeum Literatury