Blogi Muzeum Literatury
Media
Monografia Andrzeja Bobkowskiego. Nareszcie!
Data dodania: 23 lutego 2015

„Na łuku elektrycznym. O pisaniu Andrzeja Bobkowskiego” autorstwa Macieja Nowaka z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a wydana przez Towarzystwo „Więź”, przynosi wszechstronne spojrzenie na twórczość i dorobek coraz bardziej cenionego prozaika i epistolografa. Taka książka należała się już od dawna Bobkowskiemu, takiej książki ewidentnie brakowało. Mimo bowiem licznych i cennych prac badaczy pisarstwa autora „Szkiców piórkiem – jak choćby Krzysztofa Ćwiklińskiego, Jana Zielińskiego, Macieja Urbanowskiego czy Andrzeja Stanisława Kowalczyka – nie powstała „książka pierwsza” o Bobkowskim, to jest opracowanie całościowe, od którego każdy, kto chciałby poznać bliżej twórczość autora „Czarnego piasku” powinien zacząć.

Maciej Nowak poświęcił dobrych kilkanaście lat swego życia i pracy zawodowej studiując i badając biografię oraz twórczość swego ulubionego pisarza. Przejechał śladami Bobkowskiego pół Francji, był w Stanach Zjednoczonych, w zasadzie nie dotarł tylko (na razie?) do Gwatemali, gdzie w 1948 roku Andrzej i Barbara Bobkowscy wyemigrowali, a pisarz zmarł w 1961 roku w wieku raptem czterdziestu siedmiu lat wskutek powikłań dermatologicznej choroby nowotworowej.

„Na łuku elektrycznym” to pozycja bez wątpienia naukowa – świadczy o tym choćby obecny w niej aparat badawczy – ale też napisana przystępnie, erudycyjnie, a także – co niebagatelne – w wielu miejscach dowcipnie.

Spośród wszystkich zagadnień i interpretacji, jakie w niej znajdziemy, kilka wyróżniam na własny użytek. Po pierwsze – badania (i wnioski z nich płynące) nad rękopisem dziennika , który stał się podstawą do późniejszych prac pisarza nad ich zmienioną edycją w postaci „Szkiców piórkiem”. Po drugie – studia nad duchowością i religijnością Bobkowskiego (ten ostatni wątek traktowany był do tej pory przez badaczy i czytelników raczej marginalnie). Po trzecie – rozpoznanie wrażliwości muzycznej „Bobka” i roli muzyki w jego życiu oraz pisarstwie. Wreszcie – po czwarte – genialna i świetnie opisana propozycja, aby rozmaite – na ogół gnomiczne i strzępkowate – teksty Bobkowskiego pisane w ostatnich kilkunastu miesiącach życia – potraktować jaką pewną swoistą całość, którą Nowak nazywa „Pamiętnikiem z okresu umierania”.

Z pewnością „Na łuku elektrycznym” będzie frajdą dla wszystkich wyznawców czy miłośników twórczości autora „Na tyłach”, stanowiąc milowy krok na drodze opisywania fenomenu pisarza, który od późnych lat sześćdziesiątych XX wieku był  niemal całkowicie zapomniany, a od jakichś ostatnich dwudziestu  przeżywa renesans popularności.

__

Książka na stronie Wydawnictwa Więź – zobacz

Patrz też: wideo o książce „Na łuku elektrycznym…”


Dodaj komentarz:

Copyright © 2010-2015 Muzeum Literatury