Praga, Miasto, Przyjaźń
Data dodania: 20 marca 2014

Fot. Anna Kowalska / ML

18 marca 2014 roku odbyła się w Muzeum Literatury promocja powieści Elżbiety Wichrowskiej, wydanej przez warszawska oficynę MG, pod tytułem „Na Pragę nie wrócę”. To bezpretensjonalnie napisana książka – rzecz o przyjaźni, o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, o mieście wreszcie – czy może nawet przede wszystkim.

Powieść łączy w sobie i miesza rozmaite konwencje – opowieści kryminalnej, romansu, historii obyczajowej, eseju, pamiętnika podróży… Napisana ewidentnie z miłości do Warszawy, a zwłaszcza jej tradycyjnie „gorszej” – praskiej – części, oferuje nam także erudycyjne opisy historii miasta, barwne anegdoty dotyczące poszczególnych kamienic i dzielnic, a także przywoływane ze smakiem rozmaite obsceniczne na ogół wierszyki z okresu oświecenia.

Fajna książka, taka kobieca, a może nawet lekko feminizująca – także dla męskoosobowego czytelnika, o czym mogę z całą świadomością zaświadczyć.