Baran vincit
Data dodania: 14 maja 2013

Marcin Baran, autor tomiku poetyckiego „Niemal całkowita utrata płynności”, którą to pozycję omawiałem niedawno w tym miejscu, otrzymał za nią właśnie Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” (w kategorii książka roku, 50 tyś. złotych). Jurorzy wypowiadali się z podziwem – Adam Poprawa: „to majster języka. Jego wiersze są zabawne, łączą różne sfery stylistyczne. Ale w tej zabawie jest widoczny wyraźny obraz świata i stosunek do niego.” Piotr Śliwiński: „to zbiór wierszy przewrotnych, ironicznych, sarkastycznych, ale podbitych wyraźną strukturą moralną. Jest w tej poezji sardoniczny ton, jest gorycz, ale nie płochość, jest przemyślana warsztatowa robota.”

Gratulujemy szczerze, bo Marcin Baran – najwyraźniej niesłusznie – do tej pory był pomijany przy różnych nagrodowych fetach.

Uchodzący za opiniotwórczy tygodnik „Polityka” nie był zainteresowany omówieniem tej książki na swoich łamach (choćby notatkowo), bo „o poezji ludzie nie chcą czytać” – jak usłyszałem. O debilnych filmach, które – a jakże – recenzowane są regularnie – natomiast chcą?

Słowa kluczowe: ,