Blogi Muzeum Literatury
Media
Muzeum Nikosa Kazantzakisa
Data dodania: 12 kwietnia 2013

Na tej wyspie, położonej pośród morza czerwonego jak wino, byliśmy kilka razy. Zjeździliśmy ją wzdłuż i wszerz i pewnie zapytani – gdzie jest dla was najszczęśliwsze miejsce na ziemi? – odpowiedzielibyśmy zgodnie: Kreta.

I nie idzie tu o wykorzenienie, o rezygnację z narodowej przynależności czy społecznych obowiązków; zwyczajnie Kreta z ziem obcych, jakie widzieliśmy, spodobała nam się najbardziej.

A najbardziej kreteńskim z kreteńskich pisarzy jest oczywiście autor „Greka Zorby” i „Ostatniego kuszenia Chrystusa”. Mistrz egzystencjalnej frazy – na nagrobku kazał sobie wyryć napis: „Nie mam nadziei na nic, nie obawiam się niczego, jestem wolny” (w innym tłumaczeniu: „Na nic nie liczę, niczego się nie boję, jestem wolny”).

Do jego muzeum w rodzinnej wsi Mirtia, dwadzieścia kilka kilometrów od Iraklionu, przebijaliśmy się wąskimi górskimi drogami. A na miejscu – niestety rozczarowanie. Muzeum zapyziałe i zakurzone, ekspozycja niezmieniana od wielu lat, wszystkie napisy – jeśli już w ogóle były – to po grecku… Cudzoziemiec nie miał czego tu szukać, chyba że władał nowożytną wersją języka Arystotelesa i Safony.

Zwiedzanie nie przyniosło oczekiwanej przyjemności. Za duszę Kazantzakisa wypiliśmy natomiast szklaneczkę doskonałego lokalnego białego wina. Obok nas, przy sąsiednim stoliku, cieszyło się życiem dwóch zorbów.


Dodaj komentarz:

Copyright © 2010-2013 Muzeum Literatury