Blogi Muzeum Literatury
Media
Rynek Starego Miasta
Data dodania: 18 kwietnia 2012

Bardzo ładnie wygląda z okien czytelni Muzeum Literatury. Zwłaszcza późną wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Wtedy, gdy działają ogródki kawiarniane, przechodzą wycieczki, gra katarynka, jest ciepło i w ogóle chce się żyć.

W dżdżyste dni późnojesienne, gdzieś w zaawansowanym listopadzie na przykład, albo później – pod koniec stycznia, w lutym, a nawet na początku marca widok tego wyludnionego wtenczas placu potrafi tylko pogłębić depresyjne nastroje.

„Starka”, jak mawiało się o Starym Mieście w latach mojej licealnej czy studenckiej młodości to była przestrzeń ucieczki. Chadzało się tu na wagary, żeby trochę – bez celu – bobrować po zaułkach, poszwendać się, poczuć aurę innego miasta niż to gdzie indziej: gdzie się mieszkało czy załatwiało jakieś młodzieńcze interesy. Albo żeby posłuchać amatorskich zespołów muzycznych, które wtedy licznie zaludniały przestrzeń Starówki. Pewnie musiałem słuchać też Andrzeja Stasiuka, który w tamtych czasach pogrywał na bongosach w zespołach koleżeńskich. Tak, Stare Miasto bywało ucieczką od codzienności, od szkolno – domowej rutyny życia.

W heroicznych latach stanu wojennego toczyły się tu bitwy z milicją i odbywały się patriotyczne manifestacje. W komisariacie na Jezuickiej (mijam tę kamienicę często, w zawodowych podróżach) zakatowano na śmierć Grzegorza Przemyka, mojego rówieśnika, uzdolnionego poetę, któremu okrutny los nie dał wypowiedzieć się w pełni…

Dziś przemierzam wyboisty bruk Rynku w drodze do pracy. Pracować w tak romantycznym miejscu to przywilej, jednak… Właśnie rutyna codzienności potrafi to miejsce uzwyczajnić, uczynić codziennym, to znaczy obedrzeć z niezwykłości, która tak rajcuje turystów i chwilowych przybyszów.


Dodaj komentarz:

Copyright © 2010-2012 Muzeum Literatury