Opiekun serii
Data dodania: 9 stycznia 2012

Wysiłkiem załogi Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ruszyła oto seria pod nazwą Bibuła Literacka.

Inicjuje ją tomik poetycki Roberta Utkowskiego pod tytułem „Czarna taksówka”. Rzecz warta przeczytania, innej wszak byśmy nie publikowali.

Przekonany przez Tomasza Tyczyńskiego, kierującego wsolskim Muzeum, zostałem merytorycznym „opiekunem serii”. Mój wkład w edycję nie jest wielki i sprowadza się raczej do doradztwa i konsultingu, by tak rzec. Ale wszak miło, że jest jeszcze ktoś, kto ma zaufanie dla mego niegdyś bardzo aktywnego krytycznoliterackiego nosa.

W przedmowie do książki Utkowskiego Tomasz Tyczyński opisuje powody, dla których w ogóle Muzeum Gombrowicza, a zatem także Muzeum Literatury, podejmują wysiłek publikowania utworów pisarzy debiutujących lub dopiero co po debiucie. Najogólniej idzie o to, by robić swoje, nie oglądając się na upadek sztuki recenzenckiej, komercjalizację mediów i ogólnonarodowe biadolenie nad stanem czytelnictwa.

Tak, właśnie tak. Muzeum nie musi stać tylko na straży przeszłości i tradycji, choć są to bardzo ważne i potrzebne role. Może także dokładać – niechby i skromnych – starań, by współczesny pejzaż literacki kształtować. Opiekun serii niniejszym składa przyrzeczenie, że będzie się starał.