Małe Muzeum, wielka wystawa
Data dodania: 3 listopada 2011

Jak wiadomo Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza wielką (w sensie gabarytowym) placówką nie jest. Nie dysponuje też ogromnym budżetem, a i na wsparcie – czy to od administracji samorządowej lub centralnej czy też sponsorów/mecenasów – może liczyć w ograniczonym zakresie. To jednak nie znaczy, że nie stać ML, powiedzmy – od czasu do czasu – na wielkie wystawy. I właśnie z takim zdarzeniem wystawienniczym mamy teraz do czynienia.

„Portret podwójny. Leonor Fini/Konstanty Jeleński” – to rzecz doprawdy niezwykła i nie tylko na arenie polskiego wystawiennictwa. Na tyle niezwykła, że przechadzający się po warszawskim Starym Mieście Literacki Noblista 2010 Mario Vargas Llosa, zobaczywszy banner reklamujący wystawę, po prostu wszedł do środka, kupił bilet i poszedł oglądać.

Takiej prezentacji dorobku Leonor Fini, legendarnej malarki z kręgu surrealizmu, nie było dotąd w Polsce, a i pewnie długo jeszcze nie będzie, po tym, co prezentuje Muzeum Literatury. A i druga postać tej ekspozycji – Konstanty Jeleński – zajmuje poczesne, intrygujące miejsce.

Ta wystawa łączy w sobie prezentację dorobku artystycznego twórców oraz przekaz biograficzny – pokazujący oryginalne, ciekawe życie pary kreatywnych ekscentryków. Co ciekawe – scenariusz wystawy nawiązuje wprost do pomysłu samego Kota Jeleńskiego, jak należało by wszechstronny dorobek Fini prezentować.

Kuratorki wystawy (panie Anna Lipa i Aleksandra Kaiper–Miszułowicz) pracowały długo i doprawdy w pocie czoła, by osiągnąć ten oszałamiający efekt. Towarzyszył im trud całego zastępu asystentów, towarzyszy, współpracowników – i za to chwała im.

Wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem publiczności – to świetnie! – oraz licznymi dobrymi i bardzo dobrymi recenzjami krytyków. Mówiono o niej z entuzjazmem w Polskim Radio, pokazywała ją – w różnych kanałach – Telewizja Polska. Świetne recenzje i opinie zyskała m. in. w „Newsweeku”, „Rzeczpospolitej”, „Polityce”.

Bardzo się cieszę z zasłużonego sukcesu licznej grupy pracowników Muzeum Literatury. Małe (nominalnie) może być wielkie (rzeczywiście).