Blogi Muzeum Literatury
Media
Archiwum Grudzień 2013
Data dodania: 16 grudnia 2013

Ciekawa i bardzo dobra wiadomość z Italii. Tamtejsze Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego zapowiada takie regulacje prawne, by obywatele, którzy będą kupowali książki mogli korzystać z ulgi podatkowej (sic!).

Warto zwrócić uwagę, że inicjatorem zmian we włoskiej ordynacji podatkowej nie jest resort kultury, tylko właśnie gospodarczy. Ulga ma funkcjonować na razie przez dwa lata, a maksymalna stawka odliczeń to 2 tysiące euro (wszakże nie dotyczyć ma ona e-booków).

Przedstawiciele ministerstwa tłumaczą, że realizacja tego pomysłu ma przynieść dwa efekty: wspomóc małe, niesieciowe księgarnie oraz pobudzić czytelnictwo.

Prawda, że brzmi to jak bajka o żelaznym wilku? Ale w końcu jedna z pań minister w jednym z włoskich rządów nosiła na przegubie opaskę z cytatem z wiersza Wisławy Szymborskiej. I też nie pracowała w tamtejszym Ministerstwie Kultury…

O autorze
dr Jarosław Klejnocki - dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, pisarz, poeta, eseista i krytyk literacki. Adiunkt w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Jego wiersze, eseje i artykuły tłumaczono na angielski, niemiecki, szwedzki, słoweński, bułgarski, węgierski, rosyjski. Ostatnia książka to kryminał "Człowiek ostatniej szansy" (WL, 2010). Współpracuje z prasą polską (m.in. "Tygodnik Powszechny", "Polityka", "Rzeczpospolita", "Kresy", "Miesięcznik Literacki", "Odra") i zagraniczną ("Chicago Review", "Die Horen").
Muzeum Literatury
Ostatnie wpisy
Archiwa
Blogi Muzeum Literatury
Copyright © 2010-2015 Muzeum Literatury