Blogi Muzeum Literatury
Media
Archiwum Luty 2012
Data dodania: 17 lutego 2012

12.01.2012 zmarł w Warszawie poeta Krzysztof Gąsiorowski. Nie byliśmy znajomymi, choć poznałem osobiście Krzysztofa (z wszystkimi, zdaje się, od razu przechodził na „ty”) podczas obrad jury jednego z konkursów poetyckich, jakie organizował – już lata temu – Staromiejski Dom Kultury.

Przyglądałem mu się, ciekawy – był jednym z tych, którzy umieją i lubią dyskutować, rozmawiać. Poza tym miał swoje zdanie, którego lubił bronić i zapalał się w dyskusji. Słyszałem, że umiał być duszą towarzystwa, co nie dziwi – wszak życie literackie i okołoliterackie poeci Orientacji Hybrydy wiedli bujne.

Gąsiorowski był poetą niedocenionym i miał tego niedocenienia głęboką, dojmującą świadomość. Co prawda wiele zrobił, by sobie zaszkodzić: mnie na przykład niezwykle przeszkadzała jego lojalistyczna, mówiąc eufemistycznie, postawa w czasach stanu wojennego. Ale był (jest!) poetą wartym lektury: z predyspozycjami metafizycznymi, ze smykałką do zakręcenia językiem. Ciekawe połączenie.

Przed krytyczną operacją, najwyraźniej nie mając złudzeń, ofiarował Muzeum Literatury całe swoje archiwum. Dyskretnie, bez pompy i oczekiwań.

O autorze
dr Jarosław Klejnocki - dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, pisarz, poeta, eseista i krytyk literacki. Adiunkt w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Jego wiersze, eseje i artykuły tłumaczono na angielski, niemiecki, szwedzki, słoweński, bułgarski, węgierski, rosyjski. Ostatnia książka to kryminał "Człowiek ostatniej szansy" (WL, 2010). Współpracuje z prasą polską (m.in. "Tygodnik Powszechny", "Polityka", "Rzeczpospolita", "Kresy", "Miesięcznik Literacki", "Odra") i zagraniczną ("Chicago Review", "Die Horen").
Muzeum Literatury
Ostatnie wpisy
Archiwa
Blogi Muzeum Literatury
Copyright © 2010-2015 Muzeum Literatury