Blogi Muzeum Literatury
Media
Archiwum Styczeń 2012
Data dodania: 26 stycznia 2012

Uff… Po zaiste szaleńczym wysiłku, nad którym pieczę trzymał nieustannie pan dyrektor Henryk Banasiuk, udało nam się wreszcie ukończyć remont na Trawiastej. Ten budynek to dla nas małe zbawienie. Zbawienie – bo przynajmniej ta część zbiorów, która w siedzibie głównej przy Rynku miała najmniej komfortowe warunki pobytu, wreszcie znalazła godziwą przystań. Małe – bo jednak nie wszystkie kłopoty z głowy zdejmują nam te nowe powierzchnie magazynowe…

A kiedy już ruszy – a mamy nadzieję, że ruszy i to jeszcze w tym dziesięcioleciu – modernizacja siedziby głównej, będzie nam Trawiasta azylem i podporą.

Każde budowanie to jakiś rodzaj tworzenia: czy będzie to „budowanie myślenia”, o jakim pisał Martin Heidegger, czy budowanie w sensie jak najbardziej literalnym.


Otwarcie budynku na ul. Trawiastej – relacja [Admin.]

Data dodania: 9 stycznia 2012

Wysiłkiem załogi Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli ruszyła oto seria pod nazwą Bibuła Literacka.

Inicjuje ją tomik poetycki Roberta Utkowskiego pod tytułem „Czarna taksówka”. Rzecz warta przeczytania, innej wszak byśmy nie publikowali.

Przekonany przez Tomasza Tyczyńskiego, kierującego wsolskim Muzeum, zostałem merytorycznym „opiekunem serii”. Mój wkład w edycję nie jest wielki i sprowadza się raczej do doradztwa i konsultingu, by tak rzec. Ale wszak miło, że jest jeszcze ktoś, kto ma zaufanie dla mego niegdyś bardzo aktywnego krytycznoliterackiego nosa.

W przedmowie do książki Utkowskiego Tomasz Tyczyński opisuje powody, dla których w ogóle Muzeum Gombrowicza, a zatem także Muzeum Literatury, podejmują wysiłek publikowania utworów pisarzy debiutujących lub dopiero co po debiucie. Najogólniej idzie o to, by robić swoje, nie oglądając się na upadek sztuki recenzenckiej, komercjalizację mediów i ogólnonarodowe biadolenie nad stanem czytelnictwa.

Tak, właśnie tak. Muzeum nie musi stać tylko na straży przeszłości i tradycji, choć są to bardzo ważne i potrzebne role. Może także dokładać – niechby i skromnych – starań, by współczesny pejzaż literacki kształtować. Opiekun serii niniejszym składa przyrzeczenie, że będzie się starał.

O autorze
dr Jarosław Klejnocki - dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, pisarz, poeta, eseista i krytyk literacki. Adiunkt w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Jego wiersze, eseje i artykuły tłumaczono na angielski, niemiecki, szwedzki, słoweński, bułgarski, węgierski, rosyjski. Ostatnia książka to kryminał "Człowiek ostatniej szansy" (WL, 2010). Współpracuje z prasą polską (m.in. "Tygodnik Powszechny", "Polityka", "Rzeczpospolita", "Kresy", "Miesięcznik Literacki", "Odra") i zagraniczną ("Chicago Review", "Die Horen").
Muzeum Literatury
Ostatnie wpisy
Archiwa
Blogi Muzeum Literatury
Copyright © 2010-2015 Muzeum Literatury