Blogi Muzeum Literatury
Media
Archiwum Wrzesień 2011
Data dodania: 19 września 2011

W tej przemiłej i jakże jednocześnie merytorycznej rozmowie blogowej z Łukaszem Garbalem mam taką oto kwestię: ostatnie wiersze autora „Trzech zim”, wydane pośmiertnie.

Dość powszechnie wiadomo, że wiele z tych wierszy nie wyszło spoza fazy, tak ją tu sobie nazwę, „szczątkowej”. Często były to zapisane fragmenty ewidentnej większej całości, która już nie powstała, czasami było to coś niecoś tylko więcej poza lirycznymi konceptami, czasami znów szkice zmetaforyzowanej architektury.

I wiadomo, że po śmierci Noblisty nad tym wszystkim pochyliło się bardzo zacne i nadzwyczaj fachowe „konsylium”, złożone z najprzedniejszych badaczy i znawców twórczości Miłosza + oczywiście Agnieszka Kosińska, sekretarz Mistrza w ostatnich latach.

Ostateczny kształt utworów, które ujrzały edytorskie światło dzienno jako właśnie „wiersze ostatnie” był efektem prac rekonstrukcyjnych (a może twórczych?) tegoż zacnego gremium.

Bardzom ciekaw, co na taki przykład powie (jak skomentuje?) rasowy edytor.

O autorze
dr Jarosław Klejnocki - dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, pisarz, poeta, eseista i krytyk literacki. Adiunkt w Instytucie Polonistyki Stosowanej UW. Jego wiersze, eseje i artykuły tłumaczono na angielski, niemiecki, szwedzki, słoweński, bułgarski, węgierski, rosyjski. Ostatnia książka to kryminał "Człowiek ostatniej szansy" (WL, 2010). Współpracuje z prasą polską (m.in. "Tygodnik Powszechny", "Polityka", "Rzeczpospolita", "Kresy", "Miesięcznik Literacki", "Odra") i zagraniczną ("Chicago Review", "Die Horen").
Muzeum Literatury
Ostatnie wpisy
Archiwa
Blogi Muzeum Literatury
Copyright © 2010-2015 Muzeum Literatury